Web sayfanızın ana sayfa başlığı, alt sayfalarınızın başlıkları seo açısından çok önemlidir. Benzersiz doğru sayfa başlıkları oluşturmalısınız. Sayfa başlıkları kaynak kodunuzda title etiketi içinde yer almaktadır. İlgili kod örneği aşağıdadır.

<title>Site Başlığınız</title>

Title etiketi HTML sayfada, head kısmın içinde yer almaktadır. Ana sayfa başlığınızda, web sitenizin, işletmenizin adı yazılabilir, işletmenizin fiziksel konumu veya belki ana faaliyet alanlarından yada ürünlerinden birkaçı gibi, diğer önemli bilgileri de sayfa başlığınıza yazabilirsiniz. Çoğu arama motoru günümüzde yaklaşık boşluklar dahil 70 karakter uzunluğunda bir metni arama neticelerinde göstermektedir, eğer sayfa başlığınız daha uzun olursa, metin tam olarak gözükmeyecek ve başlık yazısı yanında … olarak belirtilecektir. Bundan dolayı birçok seo uzmanı tarafından sayfa başlığının maksimum 70 karakter ile sınırlandırılması tavsiye edilmektedir.

Sayfa içeriğiniz ile sayfa başlığınız uyumlu olmalıdır. Bu nedenle, sayfa içeriğinizin konusunu, doğal ve etkili bir şekilde açıklayan bir sayfa başlığı kullanmanız gerekir. Sayfa başlığınız, Başlıksız yada Yeni Sayfa 1 gibi, varsayılan yada belirsiz bilgiler içermemelidir. Sayfa içeriği ile ilgisiz kelimeler içermemelidir.

Web sitenizdeki her sayfanın başlığının benzersiz olması doğru olandır ve google ve birçok seo uzmanı tarafından bu tavsiye edilmektedir. Eğer ayrı bir mobil sayfanız var ise, aynı şekilde mobil sayfalarınız içinde iyi başlıklar kullanmalısınız. Sitenizin tüm sayfalarında ve geniş bir sayfa grubunda, tek bir başlık kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kısa ancak açıklayıcı başlıklar kullanmalısınız. Başlıklarınız hem kısa hemde açıklayıcı olabilir. Sayfa başlığınız çok uzun ise veya daha az alakalı olduğu kabul edilirse, google arama sonuçlarında, başlığın sadece bir kısmını veya otomatik oluşturulan bir başlığı gösterebilir. Google ayrıca kullanıcının sorgusu veya arama için kullandığı cihaza bağlı olarak, farklı başlıklar gösterebilir.

Kullanıcılara faydası olmayan son derece uzun başlıklar kullanmaktan ve başlık etiketlerinizi gereksiz anahtar kelimeler ile doldurmaktan kaçınmalısınız. Web sitesi ana sayfa başlığınız veya alt sayfa başlıklarınız ne kadar bu kurallara uygun olursa, seo açısından daha uyumlu bir web sitesi oluşturmuş olursunuz, buda zaman içinde arama neticelerinde daha üst sıralarda yer almanıza katkı sağlayacaktır.