Bir sayfanın açıklama meta etiketi, Google’a ve diğer arama motorlarına sayfanın içeriği ile ilgili, neyle ilgili olduğuna dair özet bir bilgi sağlamaktadır. Bu nedenle, açıklamanızın sayfa içeriği ile ilgili olması gerekir. Açıklama meta etiketi, sayfanızın <head> kısmında yer almaktadır.

<meta name="description" content="Bu kısımda site açıklaması yer alır" />

Google açıklama meta etiketlerini, sayfalarınıza ilişkin snippet’ler olarak kullanabilir. Bu nedenle açıklama bölümü çok önemlidir. Eğer bir kullanıcının sorgusu ile, açıklamanız iyi bir şekilde eşleşirse, sayfanızın görünür bir metninin alakalı bir bölümünü, google kullanmayı seçebilir. Bu yüzden kullanabilir dedik.

Aramada öne çıkan snippet’ler

Snippet, bir haberin, sohbetin yada bir bilginin ilginç ve küçük bir parçasıdır. Arama da öne çıkan snippet için, google açıklama meta etiketinden yararlanır. Bir kullanıcı Google aramada bir soru sorduğunda, arama sonuçlarının üst kısmında, öne çıkan snippet adlı özel bir blok içinde, arama sonucu gösterilmektedir. Bu öne çıkan bilgi parçacığı içinde, ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özeti, ilgili sayfanın bağlantısı, başlığı, URL’si bulunmaktadır. Özet, bir ziyaretçinin web sayfasında gördüklerinden, programla alınan bir bilgi parçacığıdır. Amaç kullanıcının dikkatini çekmektir. Google bir kullanıcının soru sorduğunu belirlediğinde, kullanıcının sorusunu cevaplayan sayfaları programla tespit etmektedir. Google tespit yaptıktan sonra, sayfadan alınan bir bölümü, arama sonuçlarında öne çıkan snippet olarak gösterecektir.

Öne çıkan snippetler, Google’ın değil, ilgili snippet’in alındığı sitenin görüşlerini ve fikrini yansıtmaktadır. Google en yararlı snippet’i tespit edebilmek için, bu özelliği sürekli geliştirmektedir. Kutunun alt kısmındaki, “Geri Bildirim Gönder”  bağlantısını tıklayarak, Öne Çıkan Snippet ile ilgili, google’a geri bildirim göndermek mümkündür.

Öne Çıkan Snippet’leri nasıl devre dışı bırakabilirim?

<meta name="googlebot" content="nosnippet"> 

Bu etiket ile, sayfanızdaki snippet’leri engelleyerek, öne çıkan snippetleri engelleyebilirsiniz. Bu işlem, normal arama sonuçlarındaki snippet’ler de dahil sayfanızdaki tüm snippet’leri kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Sayfamı öne çıkan snippet olarak nasıl işaretleyebilirim?

Maalesef bu işlem google tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bunu siz yapamazsınız. Bir sayfada, kullanıcının sorduğu sorunun olasılığı yanıtının bulunduğunu google programla belirler ve sonucu öne çıkan snippet olarak gösterir.

Bir meta tanımın ne uzunlukta olabileceğiyle ilgili bir sınır yoktur, ancak arama sonucu snippet’leri gerektiğinde (genellikle cihaz genişliğine sığdırmak için) kesilmektedir.

Farklı sayfaların açıklamaları birbirinden farklı olmalıdır

Arama sonuçlarında tek tek sayfalar göründüğünde, bir sitenin tüm sayfalarında birbiriyle aynı veya benzer açıklamalar kullanmak çok da yararlı olmayacaktır. Böyle durumlarda ortak metni görüntüleme olasılığımız daha düşüktür. Mümkün olduğunca o sayfayı doğru bir şekilde anlatan açıklamalar oluşturmalısınız. Ana sayfada veya tüm siteyi ilgilendiren diğer sayfalarda siteye ilişkin açıklamalar, öteki sayfalarda sayfa düzeyinde açıklamalar kullanmalısınız. Her sayfa için açıklama oluşturacak zamanınız yoksa öncelikli içeriğinizi belirlemelisiniz. Hiçbir şey yapmasanız bile ana sayfanız ve popüler sayfalar gibi önemli URL’ler için birer açıklama girmeniz, sizin için çok faydalı olacaktır.

Meta Açıklama içine, net bir şekilde etiketlenmiş bilgiler ekleyebilirsiniz

Meta açıklamasının cümle biçiminde olması şart değildir. Meta açıklaması sayfa hakkında bilgi eklemek için de ideal bir yerdir. Örneğin, haber veya blog yayınlarında yazar, yayınlama tarihi veya yazar adının bulunduğu satıra ilişkin bilgileri listeleyebilirsiniz. Bu, aksi halde snippet’te görüntülenmeyebilecek alaka düzeyi hayli yüksek bilgileri olası ziyaretçilere verebilir. Aynı şekilde, ürün sayfalarında fiyat, yıl, üretici gibi kilit bilgiler, sayfa içine dağılmış olarak bulunabilir. İyi bir meta açıklaması bu verilerin tümünü bir araya getirebilir. Örneğin, aşağıdaki meta açıklaması bir kitap hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Bu örnekte bilgiler açık bir şekilde etiketlenmiş ve ayrılmıştır.

<meta name="Description" content="Yazar: A.N. Yazar, Çizen: V. Gogh, Fiyat: 17,99 ABD doları, Uzunluk: 784 sayfa">

Programlı bir şekilde, açıklama oluşturabilir miyim?

Haber medyası kaynakları gibi bazı siteler söz konusu olduğunda her sayfa için kolayca doğru ve benzersiz bir açıklama oluşturabilirsiniz. Tüm makaleler elle yazıldığı için tek cümlelik bir açıklama eklemek son derece kolay olacaktır. Ürün toptancıları gibi veritabanına dayalı daha büyük siteler için elle yazılmış açıklamalar kullanmak imkansızdır. Ancak ikinci durumda, programlı bir şekilde açıklama üretmek uygun olabilir ve önerilir. İyi nitelikteki açıklamalar, kullanıcılar tarafından okunabilir olan ve farklılık gösterenlerdir. Sayfaya özgü veriler ise programlı üretim için iyi bir adaydır. Uzun anahtar kelime dizelerinden oluşan meta açıklamalarının kullanıcılara sayfanın içeriği hakkında net bir fikir vermekten uzak olduğunu ve normal bir snippet yerine görüntülenme olasılıklarının düşük olduğunu unutmamalısınız.

Kaliteli açıklamalar kullanmalısınız

Son olarak, açıklamalarınızın gerçekten açıklayıcı olduğundan emin olmalısınız. Meta açıklamaları, kullanıcıların gördüğü sayfalarda görüntülenmediği için bu içerik kolayca gözden kaçabilmektedir. Ancak kaliteli açıklamalar, Google’ın arama sonuçlarında görüntülenebilir ve arama trafiğinizi başarılı bir şekilde artırırken, aynı zamanda bu trafiğin de daha kaliteli olmasını da sağlayabilirler.

Meta Açıklaması yazarken nelere dikkat etmeliyim?

  • Sayfanın içeriğiyle hiçbir ilgisi olmayan bir açıklama meta etiketi yazmamalısınız.
  • “Bu bir web sayfasıdır” veya “Beyzbol kartlarıyla ilgili sayfa” gibi genel açıklamalar kullanmamalısınız.
  • Açıklamayı yalnızca anahtar kelimelerle doldurmamalısınız.
  • Belgenin tüm içeriğini kopyalayıp açıklama meta etiketine yapıştırmayınız.
  • Sitenizde binlerce, hatta milyonlarca sayfa varsa açıklama meta etiketlerinin manuel olarak hazırlanması muhtemen mümkün olmaz. Bu durumda, açıklama meta etiketlerini her sayfanın içeriğine dayalı bir şekilde otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Ancak her sayfa için benzersiz bir açıklama metni oluşturmalısınız. Sitenizin tüm sayfalarında veya geniş bir sayfa grubunda, tek bir açıklama meta etiketi kullanmamanız gerekir.

Google ve diğer birçok arama motoru, meta etiketi açıklamalarını arama sonuçlarında göstermektedir. İyi bir açıklama metni, tıklama oranınızı da arttıracaktır. Açıklama meta etiketleriniz, yukarıda açıklanan nedenlerle, seo açısından da çok önemlidir. Daha detaylı bilgi almak için, yazılımcınız, web tasarım şirketiniz veya seo firmanız ile görüşme yapmanızı tavsiye ederiz.