İngilizce bir kelime olan “PageRank” birçok Türkçe içerikli sitede “Sayfa Değeri” olarak çevrilmektedir. Sayfa Değeri, sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesi olarak kullanılmaktadır. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi ve gerçek değerinin anlaşılabilmesi için, bazı içerik analizleride yapmaktadır. Sitenizin içeriğinin özgün olması sayfa saygınlık değerinizi ve alan adı saygınlık değerinizi ciddi bir şekilde etkilemektedir. Kendisini “önemli” yapan kriterlerde, iyi yerlerde olan bir sitenin, önem sıralamasında, diğer sitelerin üzerine çıkması daha kolay olacaktır. Yani bir sitenin google arama sonuçlarındaki sıralaması, bulunduğu yer, onun için önemli olan birçok kriterin birleşimi sonucunda ortaya çıkmaktadır. SEO Uzmanları tarafından, bu kriterlerin 200’den fazla olduğu yönünde bilgilendirmeler bulunmakla birlikte, bu yazımızın konusu bu olmadığı için şimdilik bu kriterlerden bahsetmeyeceğiz.

Google aynı zamanda spam amaçlı siteleri, Google Ban ile cezalandırıp, tüm indekslerini silerken, yeni açılan sitelerin de hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engeleyen, Google Sandbox sistemlerini kullanmaktadır. Sandbox’a giren bir site, 3-6 boyunca ne kadar iyi olursa olsun, google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda, arama sonuçlarında daha iyi bir yere gelebilir. Eğer Google Ban cezası almış iseniz, örneğin Tam Spam cezası, bu durumda, google dizininden tüm sayfalarınız silindiği için, tam site adresinizi yazsanız bile, google sonuçlarında hiç bir veri gelmeyecektir.

Google Sandbox, google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak web siteniz, siteniz ile alakalı en önemli anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda dahi, arama sonuçlarında gerilerde listelenmektedir. Web siteniz çok iyi bir içeriğe, iyi bir sayfa değerine, diğer sitelerden yönlendirilmiş birçok bağlantıya sahip olsa bile, Sandbox etkisinde kalabilir. Çünkü sayfa değerinizin, Sandbox’a etkisi olmayacaktır.

Google tarafından Sandbox ile ilgili önemli adımlar atılmıştır. Site sahipleri ile Search Console üzerinden direkt olarak diyalog kurma yoluna geçen Google, yönetici araçlarını kullanan (Webmaster Tools) site sahiplerine veya ilgili yöneticilerine, mesaj göndererek yaptıkları yanlışlar hakkında bilgilendirmelerde bulunmaya başlamıştır. Sizde google yönetici araçlarını kullanarak, google ile sitenizin ilişkisini kurabilir, yaptığınız hatalar var ise, bu panelinizden görebilirsiniz.

Manuel İşlemlerden etkilenen web siteleri, daha az görüntüleme özelliği veya daha düşük sıralama ile karşılaşabilir, hatta google arama sonuçlarından bile kaldırılabilir. Örneğin Tam Spam Cezası. Düşük Sıralamaya örnek olarak, “Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik” uyarısı, örnek olarak gösterilir. Web siteniz google dizininde yer alır ama arama neticelerinde, olması gerektiği yerde değil, örnek 1.sayfada olması gerekirken, 7-8 sayfası arası bir yerde olabilir. Bu nedenle, eğer hala eklemediyseniz, Webmaster Tools araçlarını kullanarak web sitenizi Google Search Console paneline eklemenizi ve Manuel İşlemler bölümünü kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Google arama neticelerinde, sıralamayı etkileyen tek parametre “Sayfa Değeri” değildir. Site sıralamasını esasen, “Alakalılık” ve “Önemlilik” değerlerini kombine etmeye çalışan google algoritması içinde, “Topic Sensitive Page Rank” yani “Konuya Duyarlı Sayfa Sırası” , aynı şekilde seo uzmanları arasında tartışılmaktadır.

Google web sayfanız için, alan adınız ve ilgili sayfanızın ile ilgili bir sayfa değerini sıralama yaparken kendi algoritması içinde barındırmakla birlikte, bu bilgiyi sizinle paylaşma zorunluluğu olmadığından, bu değerleri bilmeniz mümkün bulunmamaktadır.

Google Ceza verirken, birçok kriteri dikkate almakla birlikte bu yazımızın konusu, bağlantılar, sayfa değeri, yinelenen site içeriği, cezalar olduğu için, bu persfektiften olaya bakarak, sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Ücretsiz SEO Kılavuzumuzda, seo çalışmalarınızda kullanabileceğiniz birçok ipucunu sizinle daha önce paylaşmıştık. SEO Başlangıç Kılavuzu ve ilgili konu başlıklarını hala okumadıysanız, ilgili bölümleri okuyarak ekstra bilgiler edinebilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimi ve paylaşıma dayalı siteler, sosyal medya siteleri gibi, bu sitelerde paylaşım yaptığınız durumlarda; oluşturduğunuz her yeni içeriği, küçük bir içerik parçasını tanıtmaya çalışmayın, büyük, ilginç öğeleri tanıtmaya çalışmalısınız. İçeriğinizin, bu hizmetlerin en üst sırasına yapay olarak yükseltildiği düzenlere dahil olmamalısınız. Sitenizin konusu ile ilgili, tüm sitelere spam nitelikle bağlantı istekleri göndermemelisiniz. Aynı şekilde sayfa değerinizi arttırmak için, başka sitelerden bağlantılar satın almamalısınız.

Sayfa Değerinize veya web sitenizin google arama sonuçlarındaki sıralamasına müdahale etmeyi amaçlayan bağlantılar, bağlantı düzeni kapsamında, Google Web Yöneticisi Yönergelerinin ihlali olarak değerlendirilmektedir. Bu politikanın kapsamı, sitenize gelen veya sitenizden dışarı giden bağlantılara müdahale eden, tüm davranışları kapsamaktadır.

Google arama sonuçlarında, bir sitenin sıralamasını olumsuz şekilde etkileyebilecek, bağlantı düzenlerinden bazılarını aşağıda sizin için listeledik.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

 • Sayfa Değeri geçiren bağlantıların alınıp satılması. Bu düzen, bağlantıların veya bağlantılar içeren yayınların para karşılığı takasını; bağlantılar karşılığında ürünlerin ya da hizmetlerin takasını veya hakkında yazı yazması ve bir bağlantı içermesi karşılığında bir kişiye “ücretsiz” ürün göndermeyi kapsamaktadır.
 • Aşırı miktarda bağlantı takası (“Bana bağlantı ver, ben de sana bağlantı vereyim”) ya da karşılıklı bağlantılar vermeyi amaçlayan özel iş ortağı sayfaları oluşturulması.
 • Yüksek miktarda ana kelime içeren bağlantı metni bağlantılarına sahip büyük ölçekli makale pazarlama veya misafir olarak yayınlama kampanyaları.
 • Sitenize bağlantılar oluşturmak için otomatik programlar veya hizmetler kullanmak.
 • Hizmet Şartları, sözleşme veya benzer bir düzenleme kapsamında bir bağlantı gerektirip, üçüncü taraf içerik sahibinin istediğinde nofollow veya PageRank’i engelleyecek başka bir yöntemi kullanma seçeneğine izin vermemek.

Ayrıca, sitenin sahibi tarafından bir sayfada yazınsal amaçla ya da teyit edilerek konulmayan veya başka şekilde yapay bağlantı olarak bilinen bağlantılar oluşturmak, google yönergelerinin ihlali olarak değerlendirilebilir. Google Yönergelerini ihlal edebilecek doğal olmayan bağlantılara ilişkin yaygın örneklerden birkaçını aynı şekilde sizin için listeledik.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

 • Sayfa Değeri geçiren metin reklamları
 • Sayfa Değeri geçiren bağlantılara sahip makaleler için ödeme alınan editoryal içerik veya özgün reklamcılık
 • Başka sayfalarda dağıtılan makalelerde veya basın bültenlerinde optimize edilmiş bağlantı metni içeren bağlantılar. Örneğin: Piyasada birçok alyans var. Düğün yapmak istiyorsanız en iyi yüzüğü seçmelisiniz. Ayrıca, çiçek ve gelinlik satın almanız gerekir.
 • Düşük kaliteli dizinler veya yer işareti site bağlantıları
 • Çeşitli sitelerden dağıtılan widget’lara yerleştirilmiş, çok fazla anahtar kelime içeren gizli veya düşük kaliteli bağlantılar oluşturma, örneğin:
 • Bu sayfaya gelen ziyaretçi sayısı: 1.472
 • otomobil sigortası
 • Çeşitli sitelerin alt bilgilerinde veya şablonlarında yaygın olarak dağıtılan bağlantılar.
 • Yayın veya imzasında optimize edilmiş bağlantılar bulunan forum yorumları, örneğin: Bu harika bilgi için teşekkürler! – Ahmet güneş pizza taksim pizza en iyi pizza taksim
 • Reklamın alıcısına Sayfa Değeri geçirmeyen TBÖ (tıklama başına ödeme) reklamcılık bağlantılarının, google yönergelerini ihlal etmediğini unutmayınız. Sayfa Değeri geçirilmesini birkaç şekilde önleyebilirsiniz, örneğin: <a> etiketine bir rel=”nofollow” özelliği eklemek.
 • Bağlantıları, robots.txt dosyasıyla arama motorlarına eklenmesi engellenen bir ara sayfaya yönlendirerek, oluşturmak.

Diğer sitelerin, sizin sitenize yönelik yüksek kalitede, alakalı bağlantılar oluşturmasının en iyi yolu, internet topluluğunda doğal bir şekilde popüler olabilecek benzersiz, alakalı içerik oluşturmaktır. İyi içerik oluşturmak karşılığını verecektir. Bağlantılar, genellikle seçenek olarak verilen editoryal oylardır ve ne kadar faydalı içeriğe sahip olursanız, başkalarının bu içeriği kendi okuyucuları için değerli bulup bağlantı verme şansı o kadar yüksek olacaktır.

Peki iyi bir içerik oluştururken nelere dikkat etmelisiniz. Ziyaretçiler genelde okunması kolay, iyi yazılmış ve takip edilmesi kolay içerikten keyif almaktadır.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

 • Çok sayıda yazım ve dil bilgisi hatası olan özensiz metinler yazmak.
 • Uyumsuz veya kötü yazılmış içerik.
 • Metin ağırlıklı içerikteki yazıları resim ve videolara yerleştirmek. Kullanıcılar metni kopyalayıp yapıştırmak isteyebilir ve arama motorları bu içeriği okuyamaz.
 • Değişik konularda büyük miktarlarda metinleri paragraf, alt başlık veya düzen ayrımı olmadan bir sayfada toplamak.
 • Mevcut içeriği, kullanıcılara çok az ek değer sağlayacak şekilde farklı bir biçimde tekrarlamak, hatta kopyalamak.
 • Siteniz genelinde aynı içeriğin tamamını veya büyük bölümünü yinelemek.
 • Arama motorlarını hedefleyen ancak kullanıcılar için can sıkıcı veya anlamsız olan çok sayıda gereksiz anahtar kelimeler eklemek.
 • Kullanıcılara çok az değer katan, “bu sayfaya ulaşırken sık sık yapılan yazım hataları” gibi metin bloklarına sahip olmak.
 • Metni arama motorlarına görüntülerken yanıltıcı bir şekilde kullanıcılardan gizlemek.

Sitenizde Yinelenen İçerik için ne yapabilirsiniz

Yinelenen içerik, genellikle web sitelerinde bulunan ve başka içerikle tamamıyla eşleşen veya çok benzer olan bağımsız içerik blokları anlamına gelir. Çoğu zaman, bu içerik, kökeni itibariyle aldatıcı değildir. Kötü amaçlı olmayan yinelenen içeriğe örnek olarak şunlar verilebiliriz.

 • Mobil cihazlarda hedeflenen ve hem normal, hem de sınırlandırılmış sayfalar oluşturabilen tartışma forumları.
 • Birbirinden farklı, birden çok URL ile gösterilen veya bağlanılan öğeleri saklamak.
 • Web sayfalarının yalnızca yazıcı sürümleri.

Sitenizde büyük ölçüde benzer içeriğe sahip olan birden çok sayfa varsa, tercih edilen URL’yi Google’a belirtmenin birçok yolu vardır. Buna “kanonikleştirme” denir. Bu anlamda, yinelenen içerik kötü amaçlı olmayan yinelenen içerik kapsamında değerlendirilebilir.

Ancak içerik, bazı durumlarda, arama motoru sıralamalarını etkilemek veya daha fazla trafik elde etmek için web sitelerinde kasıtlı şekilde yinelenir. Bu gibi aldatıcı uygulamalar, ziyaretçilerin birçok arama sonucunda hemen hemen aynı içeriğin yinelendiğini görmesine yol açarak olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaşamalarına yol açabilmektedir.

Google, dizine farklı bilgiler içeren sayfaları eklemeye ve göstermeye çalışmaktadır. Bu filtreleme, örneğin, sitenizde her bir makalenin “normal” ve “yazıcı” sürümü varsa ve bunların hiçbiri bir noindex meta etiketiyle engellenmemişse listelemek üzere bunlardan birini seçeceğimiz anlamına gelir. Ender şekilde de olsa, Google, yinelenen içeriğin sıralamaları etkilemek ve kullanıcıları aldatmak için kasıtlı olarak gösterildiğini saptarsa, söz konusu sitelerin dizine eklenmesi ve sıralanması konusunda da uygun düzenlemeleri yapmaktadır. Sonuç olarak, sitenin sıralaması bu durumdan olumsuz şekilde etkilenebilir veya site Google dizininden bütünüyle çıkarılabilir ve bunun sonucu olarak, artık google arama sonuçlarında görünmez.

301’leri kullanabilirsiniz

Web Sitenizi yeniden yapılandırdıysanız kullanıcıları, Googlebot’u ve diğer örümcekleri akıllıca bir şekilde yeniden yönlendirmek için .htaccess dosyanızda 301 yeniden yönlendirmelerini (“RedirectPermanent”) kullanabilirsiniz. Bunu Apache’de .htaccess dosyasıyla, IIS’de ise yönetim konsolundan yapabilirsiniz.

Tutarlı olmalısınız

Web sitenizde dahili bağlantılarınızın tutarlılığını korumaya çalışmalısınız.

Örneğin

http://www.example.com/sayfa/ ve

http://www.example.com/sayfa ve

http://www.example.com/sayfa/dizin.htm

sitelerine bağlantı vermemelisiniz.

Üst düzey alanlar kullanabilirsiniz

Bir dokümanın en uygun sürümünü sunmamıza yardımcı olmak için, mümkün olduğunda ülkeye özgü içeriği ele almak üzere üst düzey alanları kullanmalısınız. http://www.example.com/tr veya http://tr.example.com siteleriyle karşılaştırıldığında http://www.example.com.tr sitesinin Türkiye’ye ilişkin içerik barındırdığını, google daha kolay anlayabilir.

Ortak kullanıma sunma konusunda dikkatli olmalısınız

İçeriğinizi diğer sitelerle ortak kullanıma sunuyorsanız, Google her aramada kullanıcılar için en uygun olduğunu düşündüğü sürümü gösterecektir. Bu, sizin tercih ettiğiniz sürüm olmayabilir. Ancak, içeriğinizin ortak kullanıma sunulduğu her sitede orijinal makalenize geri dönmenizi sağlayan bir bağlantı bulunmasında yarar vardır. Ortak kullanıma sunduğunuz malzemeleri kullananlardan, arama motorlarının kendi içerik sürümlerini dizine eklemesini önlemek için noindex meta etiketini kullanmalarını da isteyebilirsiniz.

Sitenizin dizine nasıl eklenmesini istiyorsunuz?

Sitenizin nasıl dizine eklenmesini tercih ettiğinizi, google’a bildirmek için Search Console’u kullanabilirsiniz. Google’a tercih ettiğiniz alanı (örneğin, http://www.example.com veya http://example.com) bildirebilirsiniz.

Ortak metin tekrarlarını en az düzeye indirmelisiniz.

Örneğin, her sayfanın sonuna uzun telif hakkı metinleri eklemek yerine çok kısa bir özet ekleyip ardından daha çok ayrıntı içeren bir sayfaya bağlantı verebilirsiniz. Ayrıca, Google’ın URL parametrelerini nasıl kullanmasını istediğinizi belirtmek için Parametre Kullanma aracından yararlanabilirsiniz.

Artık sayfa yayınlamaktan kaçınmalısınız.

Kullanıcılar “boş” sayfalarla karşılaşmaktan hoşlanmadığından, yer tutuculardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Örneğin, henüz gerçek içeriğine sahip olmadığınız sayfaları yayınlamayınız. Yer tutucu sayfaları oluşturursanız, bu sayfaların dizine eklenmesini engellemek için noindex meta etiketini kullanmalısınız.

İçerik yönetimi sisteminizi anlamalısınız

İçeriğin web sitenizde nasıl görüntülendiği hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Blog’larda, forumlarda ve ilgili sistemlerde aynı içerik genellikle birden fazla biçimde gösterilmektedir. Örneğin, bir blog girişi bir blog’un ana sayfasında, bir arşiv sayfasında ve aynı etiketi taşıyan başka girişlerin bulunduğu bir sayfada görünebilir. Örneğin WordPress benzeri içerik sistemleri kullanıyorsanız, bu tür yenilemeler için düzenlemeler yapan seo eklentilerini kullanarak, site içeriğinizde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Benzer içeriği en aza indirmelisiniz.

Birbirine benzeyen çok sayfanız varsa, her sayfayı genişletmeyi veya sayfaları birleştirmeyi göz önünde bulundurun. Örneğin, iki şehir için ayrı sayfalar içeren bir seyahat siteniz varsa, ancak her iki sayfa da aynı bilgileri içeriyorsa bu iki şehirle ilgili sayfaları birleştirebilir veya sayfaların her birini genişleterek söz konusu şehirler hakkında benzersiz bilgiler içermelerini sağlayabilirsiniz.

Google, bir robots.txt dosyasıyla veya diğer yöntemlerle, web sitenizdeki yinelenen içeriğe tarayıcı erişimini engellemenizi önermemektedir. Arama motorları yinelenen içeriğe sahip sayfaları tarayamazsa, bu URL’lerin aynı içeriği işaret ettiklerini otomatik olarak algılayamaz ve dolayısıyla, bunları etkin bir şekilde ayrı, benzersiz sayfalar olarak işlerler. Daha iyi bir çözüm, arama motorlarının bu URL’leri taramasına izin vermek, ancak bunları rel=”canonical” bağlantı öğesini, URL parametre işleme aracını veya 301 yönlendirmelerini kullanarak yineleme şeklinde işaretlemektir. Yinelenen içeriğin Googlebot’u web sitenizin çok geniş bir bölümünü taramamıza yönlendirdiği durumlarda, Search Console’dan tarama oranı ayarını da düzenleyebilirsiniz.

Bir sitede yinelenen içerik bulunması, yineleme işleminin içerik arama motoru sonuçlarını aldatmak ve etkilemek amacıyla yapıldığını göstermediği sürece, google tarafından söz konusu site hakkında işlem yapmak için yeterli neden olmadığı düşünülür. Sitenizde, yinelenen içerik sorunları varsa ve yukarıda belirtilen önerilere uymuyorsanız, google arama sonuçlarında gösterilecek içeriğin sürümü, google tarafından belirlenmektedir.

Ancak, google incelemeler sonucunda, aldatıcı uygulamalarda bulunduğunuzu ve sitenizin arama sonuçlarından çıkarıldığını size bildirir ise, sitenizi dikkatli şekilde incelemelisiniz. Siteniz google arama sonuçlarından çıkarıldıysa, daha fazla bilgi için Web Yöneticisi Kurallarını incelemeli veya birlikte çalıştığınız web tasarım firması veya seo firmasından destek almalısınız. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, sitenizin google yönergelerini artık ihlal etmediğinden emin olduğunuzda, tekrar değerlendirilmesi için sitenizi google’a gönderebilirsiniz.

Bazı ender durumlarda, google algoritması size ait içeriği izniniz olmadan barındıran harici bir sitedeki URL’yi seçebilir. Başka bir sitenin size ait içeriği, telif hakkı yasasını ihlal ederek yinelediğine inanıyorsanız, siteyi barındıran tarafla bağlantı kurup içeriği kaldırmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, Dijital Binyıl Telif Hakkı kapsamında başvuru yaparak, Google’ın hak ihlalinde bulunan sayfayı arama sonuçlarından kaldırması isteğinde de bulunabilirsiniz.

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası

Telif hakkı ihlali iddiasıyla gönderilen açık bildirimlere ilişkin işlem yapmak Google’ın politikasıdır. Bu bildirimler sonucunda yaptığımız işlemler, ihlal fiilinin konusu olduğu iddia edilen malzemeyi kaldırmayı ya da söz konusu malzemeye erişimi devre dışı bırakmayı ve/veya abonelikleri feshetmeyi içerebilir. Bir bildirime yanıt olarak google tarafından işlem başlattıldığında, ihlalde bulunduğu iddia edilen kişiye veya etkilenen sitenin operatörüne, google durumu bildirmeye çalışır.

Ayrıca, Google hakkında işlem yaptığınız hak ihlali iddiası bildirimlerini belgeleyebilir. Bildiriminizdeki içeriği, belirli kişisel bilgileri çıkardıktan sonra bu bildirimleri yayınlayan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Lumen’e iletebilir. Google Web Arama gibi ürünlerde, kaldırılan içeriğin yerine Lumen tarafından yayınlanan bildirimin bağlantısını sağlayabilir.

Hak İhlali Bildirimi ve Karşı bildirim konularında daha detaylı bilgi edinmek için, Dijital Binyıl Telif Hakkı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Umarız bu seo kılavuzunda sizlere sunduğumuz bilgiler, bağlantılar, sayfa değeri, yinelen içerikler, spam, google cezaları, telif hakları vb konularda bilgilenmenize katkıda bulunmuştur, daha detaylı bilgi edinmek için, birlikte çalıştığınız web tasarım firması, yazılım firması veya seo şirketi ile irtibata geçebilir veya bu konu ile ilgili yazılmış google yardım veya forum sayfalarından destek alabilirsiniz.