Google Yerel Sıralama veya Bölgesel Sıralama konusu günümüzde birçok işletme ve kişi tarafından merak edilmeye başlanmıştır. Bulunduğunuz bölgede arama neticelerinde üst sıralarda listelenmeniz işletmenize ciddi katkılar sağlayabilir. Örneğin SEO Hizmeti Çekmeköy gibi bir arama yapıldığında, Çekmeköy ilçesinde SEO Hizmeti sunan firma veya kişileri aradığınızı düşünen google arama motoru, Çekmeköy ilçesinde bulunan ve seo çalışması yaptırabileceğiniz firmaları listeleyecektir.

Google Benim İşletmem yada Google Rehber kaydınız var ise ve gerekli kurallara uygun olarak rehber kaydınızı oluşturmuş iseniz ve yerel sıralama kriterlerine göre saygınlık değerinizi yükseltmiş iseniz, muhtemelen üst sıralarda firma kaydınızı görmeniz muhtemeldir. Google Rehber kaydının alt kısmında yer alan organik arama neticelerinde web sitenizi veya web sitenize ait bir alt sayfanızı görmek istiyorsanız, aynı şekilde yerel seo çalışması web sitenizi üst sıralarda görmenizi sağlayabilir. Domain Saygınlık Değeri, Sayfa Saygınlık Değeri ve SEO Uyumlu Web Sitesi ve SEO Uyumlu İçerik ve Makale gibi, seo çalışmalarında kullanılan birçok faktör site sıralamanızı etkileyecektir. SEO Paketleri hakkında detaylı bilgi edinerek, yapılacak seo çalışmaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Google Yerel Sıralamayı belirlerken aşağıdaki faktörleri dikkate aldığını açıklamıştır. Bu kriterler, Alaka Düzeyi, Mesafe ve Önem olarak belirtilmiştir. Şimdi bu kriterler hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Google Yerel Sıralama Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi, yerel bir işletmenin bir kullanıcının araması ile ne kadar iyi eşleştiğini ifade etmektedir. Bu nedenle Google Rehber kaydınızda işletmeniz ve işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgi girişi yapmanız sıralama açısından çok faydalı olacaktır.

Google Yerel Sıralama Mesafe

Google açıklamasında; ” Uzaklık, her potansiyel arama sonucunun, bir aramada kullanılan konum teriminden ne kadar uzakta olduğunu dikkate alır. Bir kullanıcı yaptığı aramada konum belirtmezse, konum hesaplamasını konum hakkında bildiklerimizi temel alarak yaparız.” denilmektedir. Eğer kullanıcılar Konum bilgisine okumasına izin vermiş ise, kullanıcının bulunduğu konumu tespit etmek son derece kolaydır. Ayrıca kullanıcının bulunduğu IP adresinden IP konumunu tespit etmekde mümkündür. Bunun gibi, google algoritması birçok kriteri göz önünde bulundurur. Örneğin bir email adresi ile giriş yapmış iseniz, arama geçmişiniz veya bilgisayarınızdaki cookieler aynı şekilde birçok ipucu barındırır. Buradaki amaç ihtiyaçlarınıza en uygun, size konum olarak en yakın işletmeyi veya aradığınız veriyi size sunmayı amaçlamaktır.

Google Yerel Sıralama Önem

Önem, bir işletmenin ne kadar iyi bilindiğini ifade eder. Bazı yerler internet dışında daha fazla bilinir ve arama sonuçları bunu yerel sıralamada yansıtmaya çalışır. Örneğin, ünlü müzeler, önemli oteller ya da ünlü mağazalar da yerel arama sonuçlarında öne çıkabilir. Google’da arama yaptığınızda bunu çok rahat görebilirsiniz.

Önem de uzaklık gibi, Google’ın bir işletmeyle ilgili olarak web’den edindiği bağlantı, makale ve dizin gibi bilgiler temel alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle, firmanız hakkında internet sitelerinde çıkan haberler, yazılar, sosyal medya paylaşımları vb. sıralamanıza etki etmektedir. Aynı şekilde Google Rehber kaydınızdaki, Yerel arama sıralamasında Google yorum sayısı ve yorum puanı dikkate alınır. Daha fazla yorum ve pozitif puan, işletmenizin yerel sıralamasını yükseltebilir. Web sonuçlarındaki konumunuz da bir faktör olduğundan, arama motoru optimizasyonu (SEO) en iyi uygulamaları da, yerel sıralamanızı etkileyecektir. Kurumsal SEO Hizmeti veya Bireysel SEO Çalışması hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.