Site içeriğinizdeki önemli metni vurgulamak için, başlık etiketleri kullanmalısınız. Yazı içeriğinizde bir başlık kullanmak gerektiğinde, bu etiketler kullanılmaktadır.

Bu etiketler ile ekrana yazılabilecek en büyük boyutlu yazı<h1>En Büyük Yazı</h1>


ve en küçük yazı<h6>En Küçük Yazı</h6>


etiketi ile yazılmaktadır.

Tabiki css komutları ile, başlık etiketlerinizi, tasarıma göre, büyütebilir veya küçültebilirsiniz.<h1 style="font-size:100%;">En Büyük Yazı</h1><h6 style="font-size:200%;">En Büyük Yazı</h6>


Bu ücretsiz seo kılavuzu ile sizlere, seo açısından başlık etiketlerinin niçin önemli olduğunu, başlık etiketlerinin doğru kullanımının nasıl olması gerektiğini ve bu konuda google tarafından nelerin tavsiye edildiği izah edeceğiz.

Bir başlık etiketi kullandığınızda, eğer özel bir css komutu kullanmamış iseniz, başlık etiketleri genellikle sayfadaki normal metinden daha büyüktür. Bu sitenizi ziyaret eden kişilere, bu metnin önemli olduğuna dair verilen görsel bir ipucudur. Bu sayede bu başlık altındaki içerik türü hakkında bir şeyleri anlamlarına yardımcı olur. Eğer başlıklarınızı içeriğinize uygun olarak doğru düzenlerseniz, bu siteyi gezen kişiye de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Öncelikle içeriğinizin ana hatlarını belirlemelisiniz. İçeriğinizin ana konusu H1 başlık etiketi ile, bir alt konusu H2 etiketi ile, 3. alt konu da, H3 etiketi ile belirlenmeli yani bir şekilde içeriğinizi kategorilere ayırmalısınız, aynı derecede olan kategoriler aynı etiket türü ile etiketlenmelidir.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

  • Başlık etiketlerinin içine sayfanın yapısını tanımlamaya yardımcı olmayacak metin yerleştirmek.
  • Başlık etiketlerini, <em> ve <strong> gibi diğer etiketlerin daha uygun olabileceği yerlerde kullanmak.
  • Bir başlık etiketi boyutundan bir başkasına hatalı şekilde geçiş yapmak. Yani H1 den sonra H2 geldiği halde, sizin ara etiketleri kullanmadan, H6 etiketi ile devam etmeniz gibi.

Başlık etiketlerinizi anlamlı yerlerde kullanmalısınız. Bir sayfada çok fazla başlık etiketi kullanmamalısınız. Bir sayfada çok fazla etiket kullanılması, kullanıcıların içeriği anlamasını zorlaştırabilir.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

  • Bir sayfada başlık etiketlerini aşırı şekilde kullanmak
  • Çok uzun başlıklar kullanmak
  • Başlık etiketlerini yalnızca metni biçimlendirmek için kullanma, yapıyı sunmak için kullanmamak.

Özetlemek gerekirse, özgün içeriğinizin olması tabi ki önemli bir kriterdir. Ancak içeriğinizin ana hatlarını belirleyip, bu içeriği doğru etiket yapısı ile şekillendirebilirsiniz, hem daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarsınız, hemde bu yapı size arama neticelerinde sizi daha üst sıralara çıkaracak katkılar sağlayabilir. Çünkü son seo gelişmelerinde, kullanıcı deneyimi önem kazanmaya başlamıştır.

Eğer içeriğiniz belirtilen kriterlere uygun bir içerik olursa, sitenizi ziyaret eden kişi, bu içeriği okurken daha rahat okuyacak, sayfayı detaylı inceleyecek, bu sitede kalma oranını arttıracak, belki memnun kaldığı için, ileri ki dönemlerde sayfanıza yeniden gelmesine neden olacaktır. Tabi ki googlebot tarafından içeriğin, doğru olarak arşivlenmesi, yani içeriğinizin daha çok hangi konu ile ve dolayısıyla hangi anahtar kelimeler ile alakalı olduğunun tespiti açısından da ciddi katkılar sağlayacağı için, yukarıda belirtilen kurallara uymanızı tavsiye ederiz.

Eğer kendi içeriğinizi siz yazmıyor ve bu konuda yeterli bilginiz veya zamanınız yoksa, SEO Uyumlu Yazı ve İçerik Ekleme Hizmeti sunan firmalardan destek alabilirsiniz. Birçok seo firmasının kendi bünyesinde, aynı zamanda içerik oluşturma hizmeti sunan departmanları vardır veya bu hizmeti ortaklaşa gerçekleştirdiği bir firma bulunmaktadır. Eğer bir seo firması ile çalışıyor iseniz, aynı şekilde seo hizmeti aldığınız firma ile de bu konuyu görüşebilirsiniz.