Google’da yerel bir arama yaptığınızda, yerel sonuçlar, kullanıcının konumuna yakın işletmeleri ve yerleri arayan kullanıcılara görünmektedir. Bu aramalar Google haritalarda ve aramada birçok yerde görünmektedir. Örneğin mobil cihazınızda, “italyan restoranı” diye arama yaptığınızda, muhtemelen size en yakın restoranları göreceksiniz. Google yakında bulunan ve ziyaret etmek isteyebileceğiniz restoranları size göstermeye çalışır.

Eğer Google Rehber’de işletmenizi bulamıyorsanız, Google İşletme Rehberine firmanızı eklemeniz ve işletme bilgilerinizi tam olarak doldurmanız gerekmektedir. Ancak google rehber kaydı yapmanız, işletmenizin ön sırada bulunan ilk üç işletme gözükeceği anlamına gelmemektedir. Bu yazımızda, google rehber kaydında ve haritalarda işletmenizi nasıl üst sıralara çıkarabilirsiniz, bu konuda size bilgi vereceğiz.

Eğer işletmenizin bölgenizdeki alakalı aramalarda, görünmediğini fark etmişseniz, müşterilerinizin yerel arama sonuçlarında, işletmenizi görme sıklığını arttırmak için, google işletmem bölümünde aşağıdaki görevleri öncelikle tamamlamanız gerekmektedir.

Google İşletmem bilgilerinizin tamamını girmelisiniz

Yerel sonuçlar her aramada en alakalı sonuçlara öncelik vermektedir. Doğru ve eksiksiz bilgilere sahip işletmelerin doğru aramalarla eşleşmesi daha kolaydır. Müşterilerin yaptığınız iş, bulunduğunuz yer ve sizi ziyaret edebilecekleri zamanlar hakkında daha fazla bilgi edinmesi için Google Benim İşletmem’e işletme bilgilerinizi eksiksiz girdiğinizden emin olmalısınız. Fiziksel adres, telefon numarası ve kategori gibi (ancak bunlarla sınırlı olmayan) bilgiler girmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda işletmenizde değişiklikler oldukça bu bilgileri güncellediğinizden emin olmalısınız.

İşletmenizin bulunduğu konumu doğrulamalısınız

Haritalar ve Arama gibi Google ürünlerinde kullanıcılara görünme olasılığını en üst düzeye çıkarmak için işletme konumlarınızı doğrulamalısınız. Google İşletmem hesabınızda konumunuzu nasıl doğrulayacağınız detaylı olarak izah edilmektedir.

İşletmenizin çalışma saatlerini belirtiniz

Tatiller ve belirli günlerdeki özel çalışma saatleriniz dahil olmak üzere açılış saatlerini girmek ve güncellemek, potansiyel müşterilerin, ne zaman açık olduğunuzu bilmelerine ve açık olduğunuzdan emin olarak işletmenizi ziyaret etmelerine olanak tanıyacaktır.

İşletme Rehberinize yazılan yorumları yönetin ve düzgün bir şekilde yanıtlayın

İşletmeniz hakkında yapılan yorumlara yanıt vererek müşterilerle etkileşim kurabilirsiniz. Yorumları yanıtlamanız, müşterilerinize ve işletmeniz hakkında yazdıkları geri bildirime değer verdiğinizi gösterir. Müşterilerinizden gelen kaliteli ve olumlu yorumlar işletmenizin görünürlüğünü artırır ve potansiyel müşterilerin işletmenizi ziyaret etme olasılığını yükseltir. Müşteriler için yorum yazma bağlantısı oluşturarak geri bildirim bırakmaları için onları teşvik edebilirsiniz.

Fotoğraf Ekleyin

Girişlerinize fotoğraf eklemek kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizi gösterir, işletmenizin hikayesini anlatmanıza yardımcı olabilir. Doğru ve ilgi çekici resimler, potansiyel müşterilerinize aradıkları ürün veya hizmetleri işletmenizde bulabileceklerini de gösterebilir.

İşletmenizin fotoğraflarını çekerken birçok cep telefonu resmin konumu ile ilgili bilgileri yani koordinat bilgilerini resmin içinde etiket olarak barındırır, eğer bu şekilde resimler yüklerseniz bu size avantaj sağlayacaktır, aynı şekilde ürün ve hizmet resimlerine koordinat bilgisi ekleyebilirsiniz, resimlere koordinat ekleyebileceğiniz web siteleri de bulunmaktadır, bu siteleri kullanarak da resimlerinize bu etiketi ekleyebilirsiniz, rehber aramalarında, kullanıcının konumuna en yakın işletmelerin kayıtlarına öncelik verilmesi nedeniyle, google aramaları ve görsel aramalarında, kullanıcı size yakın bir yerde arama yapıyorsa, bu resim etiketi size avantaj sağlayabilir.

Google yerel sıralamayı nasıl belirliyor?

Yerel sonuçlar, öncelikli olarak alaka düzeyi, uzaklık ve öneme dayalıdır. Aramanıza ilişkin en iyi eşleşmenin bulunması için bu faktörlerin hepsi kullanılmaktadır. Örneğin, Google algoritmaları, aradığınız şeyin, konumunuzdan uzaktaki bir işletmede bulunma olasılığının yakın bir işletmeden daha fazla olduğuna karar verebilir ve dolayısıyla uzak işletmeyi yerel aramalarda daha üst konuma yerleştirir.

Alaka Düzeyi sıralamayı etkiler

Alaka düzeyi yerel bir girişin yapılan aramalarla ne kadar iyi eşleştiğini ifade eder. Ayrıntılı ve eksiksiz işletme bilgileri eklemek, Google’ın işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına ve girişlerinizi alakalı arama sonuçlarıyla eşleştirmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle tüm işletme bilgilerinizi detaylı bir şekilde girerek, google’a daha çok veri sunmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Uzaklık, İşletmenizin hangi konumda olduğu önemlidir.

Uzaklık, adından da anlaşılacağı gibi, her potansiyel arama sonucunun bir aramada kullanılan konum teriminden ne kadar uzakta olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar yaptıkları aramada konum belirtmezse, Google, uzaklığı hesaplamak için kullanıcıların bulunduğu konum hakkında bilinenleri temel alarak hesaplama yapacaktır.

Önem, işletmeniz ne kadar tanınıyor

Önem, bir işletmenin ne kadar bilindiğini ifade eder. Bazı yerler gerçek dünyada daha fazla öneme sahiptir ve arama sonuçları, bunu yerel sıralamada yansıtmaya çalışır. Örneğin, önemli müzeler, kent simgesi oteller ya da birçok kişi tarafından bilinen tanınmış markalara ait mağazalar da yerel arama sonuçlarında öneme sahip olabilir.

Önemi belirlemek için de Google’ın bir işletmeyle ilgili olarak web’den edindiği bilgiler (bağlantılar, makaleler ve dizinler gibi) temel alınmaktadır. Aynı şekilde Google yorum sayısı ve puanı, yerel arama sıralamasında dikkate alınmaktadır. Yorum ve puanların artması, bir işletmenin yerel sıralamasını büyük olasılıkla artıracaktır. Web sonuçlarındaki konumunuz da dikkate alınan bir faktör olduğundan, en iyi SEO uygulamaları yerel arama optimizasyonu için de geçerlidir. Bu nedenle Kurumsal bir SEO Firması ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

SEO Çalışmaları süreklilik gerektiren ve bilinçli olarak yapılması gereken bir çok çalışmadan oluşmaktadır. SEO Hizmeti hakkında detaylı bilgi edinmek için bu site gibi ücretsiz seo eğitimi veren birçok web sayfasından yararlanabilir, seo kılavuzumuzu okuyabilir veya yeterli bütçeniz var ise, bir seo uzmanı veya seo şirketinden destek alabilirsiniz.

Google’da daha iyi bir yerel sıralama için talepte bulunmak ya da ödeme yapmak mümkün değildir. Bu nedenle Google, sıralama sistemini herkes için olabildiğince adil hale getirme ve arama algoritmasının ayrıntılarını gizli tutma konusunda elinden geleni yapmaktadır.

Bu SEO Kılavuzu , genel seo çalışmaları ve organik arama neticeleri konusunda birçok faydalı bilgi barındırmaktadır. Diğer seo konuları hakkında detaylı bilgi almak için, ilgili konuları da okumanızı tavsiye ederiz.