Web Sitenizin itibarını nasıl arttırabilirsiniz?

Site itibarınızı arttırmanın başlangıç noktası, öncelikle site içeriğinizi optimize etmekle başlar. Çekici ve yararlı bir içerik oluşturmak muhtemelen web sitesinizi, bu seo kılavuzunda anlatılan diğer tüm faktörlerden çok daha fazla etkileyecektir. Eğer iyi bir içerik oluşturabilirseniz, sitenizi ziyaret eden kişiler bu içeriği takdir edecek ve büyük olasılıkla diğer kullanıcıları da sitenize yönlendirmek isteyecektir. Bu blog yayınları, sosyal medya siteleri, e-postalar, forumlar veya diğer araçlar ile olabilir.

Organik ve ağızdan ağıza anlatılanlar hem kullanıcılar hemde google tarafından sitenizin itibarını oluşturmaya katkı sağlamaktadır ve bunun kaliteli bir içeriğiniz olmadan gerçekleşmesi nadir görülen bir durumdur.

Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizden ne beklediğini iyi anlamalı ve içeriğinizi buna göre şekillendirmelisiniz. Bir yazı yazdığınızda veya online satış siteniz olduğunu varsayalım bir ürün ve hizmet eklediğinizde, sitenizi ziyaret eden kişi bu bölümü bulmak için hangi kelimeleri arayabilir bunu analiz etmelisiniz. Konuyla ilgili çok şey bilen kullanıcılar, arama sorgularında konuyla yeni ilgilenlerden daha farklı anahtar kelimeler kullanarak arama yapabilirler. İçeriğinizi yazarken bunun gibi hususları göz önünde bulundurarak içeriğinizi buna göre şekillendirmelisiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile, yeni anahtar kelime varyasyonları keşfedebilirsiniz. Her anahtar kelime için yaklaşık arama hacmine bakabilirsiniz. Ayrıca Google Search Console içinde, sitenizin göründüğü en popüler arama sorgularını ve en çok kullanıcıyı sitenize yönlendiren anahtar kelimeleri görüntüleyebileceğiniz bir bölüm vardır. Bu araçları kullanarak birçok kullanıcı türüne göre, ortak bir içerik oluşturmanız mümkün olacaktır.

Aynı konuda rakipleriniz tarafından oluşturulan içerikleri inceleyin ve başka hiçbir sitenin sunmadığı, yeni ve faydalı bir hizmet oluşturmayı düşünün. Orjinal bir araştırma metni oluşturabilirsiniz, heyecan verici bir haber makalesi yazabilirsiniz. Yada benzersiz kullanıcı veri tabanından esinlenebilirsiniz. Çünkü diğer sitelerde bunları yapabilecek, kaynaklar veya uzmanlık olmayabilir.

Oluşturduğunuz metin kolay okunabilir olmalıdır. Kullanıcılar iyi yazılmış ve takip edilmesi kolay içerikten keyif almaktadır.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

  • Çok sayıda yazım ve dil bilgisi hatası olan özensiz metinler yazmak.
  • Uyumsuz veya kötü yazılmış içerikler
  • Metin ağırlıklı içerikteki yazıları resim ve videolara yerleştirmek. Kullanıcılar metni kopyalayıp yapıştırmak isteyebilir ve aynı zamanda arama motorları bu tür içeriği okuyamaz.

İçeriğinizi açık bir şekilde düzenlemelisiniz. İçeriğiniz nerede başlıyor nerede bitiyor, site ziyaretçileri bunu kolayca anlayabilmeli, bu yararlı olacaktır. İçeriğinizi mantıksal parçalar veya bölümler halinde ayırmak, ziyaretçilerinizin aradığı içeriği daha hızlı bulmalarına yardımcı olacaktır.

Yapılması Tavsiye Edilmeyenler

  • Mevcut içeriği, kullanıcılara çok az ek değer sağlayacak şekilde farklı bir biçimde tekrarlamak, hatta kopyalamak.
  • Siteniz genelinde aynı içeriğin tamamını veya büyük bölümünü yinelemek.
  • Arama motorlarını hedefleyen ancak kullanıcılar için can sıkıcı veya anlamsız olan çok sayıda gereksiz anahtar kelimeler eklemek
    Kullanıcılara çok az değer katan, “bu sayfaya ulaşırken sık sık yapılan yazım hataları” gibi metin bloklarına sahip olmak
  • Metni arama motorlarına görüntülerken yanıltıcı bir şekilde kullanıcılardan gizlemek

Kısaca site içeriğinizi arama motorları için değil, sitenizi ziyaret eden kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturmalısınız. SEO Hizmeti, web sitenizin içeriğini arama motorları ile uyumlu hale getirilmesi için yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır. Seo çalışması fiyatları, hizmet sunan firmalara göre, bireysel hizmet alacak iseniz, hizmet alacağınız seo uzmanının fiyat politikasına göre farklılık gösterebilir. Site içeriğinizi en iyi siz bilirsiniz ancak bir seo danışmanı, site içeriğinizin nasıl olması gerektiği konusunda ciddi katkılar sağlayabilir.