Anahtar Kelimeler Meta Etiketi gerekli mi?

Google daha önce yaptığı açıklamada, web sitenizde bulunan meta keywords yani meta anahtar kelime etiketini göz ardı ettiğini, Eylül 2009’dan web sıralaması için etki eden bir faktör olmadığını açıklamıştır. Bunun sebebi olarak, web sitesi sahiplerinin ilgisiz anahtar kelimeler ile bu içerikleri doldurmaları, hatta rakiplerinin vs isimlerinin bile bu anahtar kelime etiket alanına eklenebildiğini, bu nedenle artık bu bölümü dikkate almadıklarını açıklamıştır.

Ancak birçok sitede hala meta anahtar kelime alanının kullanıldığını ve bu alanın ilgili anahtar kelimeler ile doldurulduğunu gözlemliyoruz.

Does this mean that Google will always ignore the keywords meta tag?
A: It's possible that Google could use this information in the future, but it's unlikely. Google has ignored the keywords meta tag for years and currently we see no need to change that policy.

Google’ın anahtar kelimeler meta etiketini her zaman görmezden geleceği anlamına mı geliyor? diye sorulduğunda; Google’un bu bilgileri gelecekte kullanması olasıdır. Ancak değildir. Google yıllardır anahtar kelimeler meta etiketini görmezden geldi ve şuan da bu politikayı değiştirmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. diye cevap verilmiş google yetkilisi tarafından.

Google’ın beyanı bu şekilde, ancak bu etiketin gerçekten web sitenizin içeriği ile alakalı ve ilgili anahtar kelimeler ile doldurulmuş olması halinde, bunun olumsuz bir etkisinin olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca tek arama motoru google değildir. Her arama motorunun yandex, bing vb. farklı politikası olabilir ve google’da her ne kadar bu şekilde beyan etse bile, bir gün  bu politikasını değiştirebilir.

Eğer web siteniz belirli bir anahtar kelime aramasında, arama sıralamasında görünmüyor sa, neler yapabilirsiniz? Bunu da sizler için inceledik. Google yine yaptığı açıklamada; anahtar kelimeleri sitelere el ile atamadıklarını, bu nedenle web yöneticilerinin de sitelerin görüneceği, tercih edilen anahtar kelimelerin bir listesini gönderemeyeceğini belirtiyor.

Google sayfa içeriğinizden yararlanarak, hangi anahtar kelimeler için web sitenizin görüneceğini belirlemektedir. Bu nedenle, tercih edilen anahtar kelimeler için, arama sonuçları sayfasından web sitenizin görünmesini sağlamanın en iyi yolu bunu sayfalarınıza dahil etmektir. Google tarayıcısı, en alakalı arama sorgularını belirlemek için, google dizininde kayıtlı web sitelerinin içeriğini analiz etmektedir. Arama yapan kullanıcının sorgusunu, açık ve doğru bir şekilde tanımlayan, zengin bilgiler içeren bir site oluşturursanız, büyük olasılıkla web siteniz bu anahtar kelimeler için gösterilecektir.

Sitenizin tercih ettiğiniz anahtar kelimeler için gösterileceğini ancak ilk birkaç arama sonucu sayfasında görüntülenmeyebileceğini unutmamalısınız. Durumun bu olup olmadığını görmek için, site:siteniz.com anahtar kelime gibi benzer bir arama ile, site operatörünü kullanarak bir arama yapabilirsiniz. Gelen arama sonuçlarında ilgili anahtar kelime için bir sayfanız olup olmadığını görebilirsiniz.

Web sitesi sahipleri veya web yöneticileri, genel olarak, sayfalarına bağlantı veren yüksek kaliteli sitelerin sayısını arttırarak, sitelerinin sıralamalarını değiştirebilirler. Eğer belirli bir anahtar kelimede hala web siteniz listelenmiyorsa, öncelikle bu anahtar kelime ile ilgili bir web sayfanız yani içeriğiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz bu birinci kuraldır. Eğer bu kelimeyi barındıran kaliteli bir içeriğiniz varsa ve bu sayfanıza diğer sitelerden bağlantı verilmeye başlanmış ise, zaman içinde arama neticelerinde daha üst sıralarda web siteniz listelenmeye başlayacaktır.

SEO Hizmeti sunan firmalarda veya bir seo uzmanından destek olarak kaliteli bir site içeriği nasıl hazırlanır daha detaylı bilgi alabilirsiniz. SEO nedir, seo ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bilmiyor iseniz ve seo kelimesi sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, seo kılavuzu size bir fikir verebilir.

SEO Firmaları içerik anlamında size nasıl bir katkı sağlayabilir. Kurumsal SEO Hizmeti sunan bir kurumsal seo firmasında, seo uyumlu içerik oluşturabilen ayrı bir departman bulunmaktadır. Eğer site içeriğinizi kendiniz oluşturuyor iseniz, aynı şekilde sizin oluşturduğunuz sayfaların da seo uyumlu olması gerekir. SEO Firmaları, ilgili sayfanın başlığı, açıklaması, ilgili anahtar kelimenin içerikte nasıl kullanıldığı, anahtar kelime yoğunluğu, başlık etiketlerinin içerikte nasıl kullanıldığı, resimler ve resimlere ait etiketlere,eğer lokal bir çalışma yapılacak ise, bu resimlerin içinde koordinat etiketlerinin bulunup bulunmadığı gibi, birçok seo kriterine göre, söz konusu içeriği analiz ederler, bazen içeriğiniz çok harika olmasına rağmen yapısal ve yazılımsal sorunlarınız olabilir, içeriğinizin bu anlam da düzenlenmesi, google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza katkı sağlayacaktır. Bu ve benzeri nedenler ile, seo kılavuzu okuyarak, google yöneticisi yönergelerini okuyarak veya bu site gibi yine farklı sitelerden ücretsiz seo eğitimi alarak, işinize ve sitenize ciddi katkılar sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar Kelime Doldurma, web sitesinin google arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemek için, bir web sayfasını anahtar kelime ve sayılarla doldurma yaklaşımına verilen addır. Genellikle bu anahtar kelimeler, bir liste veya grup şeklinde veya bağlam dışında (doğal düz yazı şeklinde değil) görünmektedir. Sayfalarınızı anahtar kelimeler ve sayılar ile doldurduğunuzda, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara olumsuz bir deneyim yaratmış olursunuz ve sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri gerektiği şekilde, uygun bağlamlarda kullanan, hem yararlı hemde bilgi yönünden zengin içerik oluşturmaya özen gösteren bir yapınız var ise, bu olumlu katkı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime ile doldurmaya örnekler vermek gerekirse;

  • Önemli değer katmayan telefon numarası listeleri,
  • Bir web sayfasının sıralama almaya çalıştığı şehirlerin ve eyaletlerin listelendiği metin blokları,
  • Aynı kelimeleri veya kelime öbeklerini genellikle doğal görünmeyecekleri şekilde tekrar etme;

örneğin:
Özel puro kutuları satıyoruz. Özel puro kutularımız el yapımıdır. Bir özel puro kutusu satın almayı düşünüyorsanız, lütfen özel puro kutusu uzmanlarımıza ozel.puro.kutulari@example.com adresinden ulaşınız.

  • Okuyucu için anlamlı olmayan, ancak arama anahtar kelimeleri içerebilen metinlerde, aynı şekilde google tarafından doğru bulunmamaktadır.

Webmaster Tools, Search Console, Performans Raporu bölümünde;

  • Arama trafiğinizin zamana göre nasıl değiştiğini, nereden geldiğini ve sitenizi en çok hangi arama sorgularının gösterme ihtimali olduğunu görebilirsiniz.
  • Hangi arama sorgularının akıllı telefonlardan yapıldığını öğrenebilir ve bu bilgiyi mobil hedeflemenizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz.
  • Google arama sonuçlarından hangi sayfaların en yüksek (ve en düşük) tıklama oranına sahip olduğunu görebilirsiniz.

Beklenen anahtar kelimeler için Sorgu listesini inceleyiniz. Görmeyi beklediğiniz anahtar kelimeler yoksa siteniz o anahtar kelimelerle alakalı yeterli düzeyde yararlı içerik barındırmıyor olabilir. Beklenmeyen kelimeler görüntülenirse siteniz saldırıya uğramış olabilir.

Markalı veya markalı olmayan sorgu toplamlarını bulabilirsiniz. Kullanıcı, marka adı gibi belirli bir dizeyi eklediğinde veya eklemediğinde, sitenizin kaç sorgu gösterdiğini görmek isteyebilirsiniz. Arama sorgularını detaylı analiz etmek ve buna göre içeriğinizi gözden geçirmek, gösterim sayınızı, tıklanma oranınızı vb. değerlerinizi arttırabilir.

Anonimleştirilmiş sorgular;Sorguyu yapan kullanıcının gizliliğini korumak amacıyla, çok az yapılan sorgular (anonim sorgular denir) bu sonuçlar içinde gösterilmemiştir. Anonimleştirilmiş sorgular her zaman tablodan çıkarılır. Anonimleştirilmiş sorgular, sorguya göre filtrelediğinizde (belirli bir dizeyi içeren veya içermeyen sorgular) grafik toplamlarından çıkarılır. Sitenizde çok sayıda anonimleştirilmiş sorgu varsa, filtrelenmiş (Şunu içeren sorgular: bir_dize) ve filtrelenmemiş (Şunu içermeyen sorgular: bir_dize) toplam arasında belirgin bir tutarsızlık görebilirsiniz. Bunun nedeni, anonimleştirilmiş sorguların çıkarılmış olmasıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse, kendiniz veya seo firmanız aracılığıyla, web siteniz için seo uyumlu kaliteli bir içerik oluşturmalısınız, içeriğiniz web site yazılımınız ile de seo anlamında desteklenmeli ve seo kurallarına uygun olmalıdır, ilgili anahtar kelimeler yazı içeriğinde olmalı ancak anlatım tarzı bilgi verici, kullanıcıya değer katan bir içerik olmalıdır, anahtar kelimeler ile içerik doldurulmamalıdır. Webmaster tools paneli aracılığıyla ilgili anahtar kelime sorguları analiz edilmeli ve gösterim oranı ve tıklama kalitesini arttırıcı, kısaca kullanıcı deneyimini arttırıcı içerik düzenlemeleri yapılmalıdır. SEO kurallarına uygun, kaliteli bir içerik ile sitenizi zenginleştirdikten sonra, bu içerik ile ilgili kaliteli sitelerden bağlantılar da gelmeye başladığından, web sitenizin ilgili anahtar kelimelerde listelenmeye başladığını ve gün ve gün üst sıralara çıktığını gözlemleyeceksiniz.

SEO sabır işidir, bunu işinize bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Organik arama neticelerinde yer almak sizlere ve işinize ciddi katkılar sağlayabilir, umarız hedeflerinize en kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.