AMP Accelerated Mobile Pages Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP Accelerated Mobile Pages kelime grubunun baş harfleri ile oluşturulmuş bir terimdir ve Türkçe anlamı ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmektedir. AMP’deki asıl amaç mobil cihazlarda web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlamaktır. Web sitenizin AMP sayfalarının olup olmadığını veya AMP uyumlu sayfalarınızın olup olmadığını test etmek için, google tarafından sunulan bir test sayfası mevcuttur. AMP Sayfanız Geçerli mi? AMP Test Sayfası linkine tıklayarak, açılan sayfada sayfanızı test edebilirsiniz.

Eğer bu sitedeki gibi bir WordPress teması kullanıyorsanız, Eklentiler bölümünden AMP yazıp arama yaparsanız, sitenize AMP eklentisi ekleyerek, web sitenizi AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Eğer sayfanız, AMP Mobil Sayfa testinden geçer ise, sayfanız için, “Geçerli AMP” sayfası şeklinde bir mesaj alacaksınız. Eğer değilse, olumsuz bir cevap alacaksınız. Eğer web siteniz özel yazılım veya farklı bir yazılım ile yazılmış ise, web tasarım firmanız veya yazılımcınız tarafından, AMP uyumlu olacak şekilde, yeniden tasarlanmalı veya yazılmalıdır. Eğer web tasarım veya yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor ve detaylı bilgi almak istiyorsanız, AMP Dökümantasyonu için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Google’da bir kelime aradığınızda, sonuçların yanında şimşek ikonu görmeniz, o web sayfasının AMP uyumlu olduğunu göstermektedir. AMP teknolojisinin iyi yönleri olduğu kadar eksik yönleri de mevcuttur. Çünkü AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği vermektedir. Bu özelliklerin sınırlı kullanılması nedeniyle, masaüstü versiyon, normal mobil sayfa ve AMP sayfalarınızın görüntüleri doğal olarak birebir aynı olmayacaktır.

Neden AMP kullanmalıyım? sorusunun cevabı gayet net. Çünkü AMP sayfaları mobil cihazlarda HTML sayfalardan daha hızlı yüklenir ve daha güzel görünmektedir. AMP sayfalarınız aynı şekilde tüm google yönergelerine uymak zorundadır. Google Arama’da AMP ile ilgili yönergeler linkine tıklayarak, google’un AMP Hızlandırılmış Mobil Sayfalar hakkındaki yönergelerini okuyabilirsiniz.